Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo wyznaniowe w Unii Europejskiej WPA-AZ-55-P-II
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2012/2013

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Strona zajęć: http://www.law.uj.edu.pl/~zpkiw/site/main.php
Liczba godzin: 28
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Krzysztof Orzeszyna, "Podstawy relacji między państwem a kościołami w konstytucjach państw członkowskich i traktatach Unii Europejskiej", wydaw. KUL, Lublin 2007

"Materiały III Międzynarodowej Konferencji na temat Religia i wolność religijna w Unii Europejskiej" pod red. J. Krukowskiego, O. Theisen, Lublin 2003

Uzupełniająco, w zakresie, w jakim niniejsze podręczniki odnoszą się do problematykia prawa wyznaniowego w Unii Europejskiej:

A. Mezglewski, H. Misztal, P. Stanisz, "Prawo Wyznaniowe", wyd. Beck

J. Krukowski, "Polskie Prawo Wyznaniowe", wyd. LexisNexis

M. Pietrzak, "Prawo Wyznaniowe", wyd. LexisNexis

Zakres tematów:

1. Wyjaśnienie pojęć: prawo wyznaniowe, kościół, związek wyznaniowy, nowe ruchy religijne z odwołaniem się do ustawodawstwa Unii Europejskiej oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

2. Omówienie problematyki osobowości prawnej podmiotów wyznaniowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

3. Omówienie problematyki modelowych stosunków państwo-kościół, w tym przedstawienie zagadnienia Stolicy Apostolskiej jako podmiotu prawa międzynarodowego, reprezentowanego przy Unii Europejskiej oraz zagadnienia konkordatów – umów zawieranych pomiędzy Stolicą Apostolską a między innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

4. Omówienie problematyki przedstawicielstwa poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych przy Unii Europejskiej, np. Nuncjatury Apostolskiej, Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, Konferencji Kościołów Europejskich.

5. Omówienie problematyki miejsca kościołów i związków wyznaniowych w prawodawstwie Unii Europejskiej – przedstawienie procesu tworzenia się Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej z uwzględnieniem zagadnienia odnoszenia się do statusu kościołów i związków wyznaniowych (podmiotów wyznaniowych) w państwach członkowskich Wspólnot a potem Unii Europejskiej. Zaprezentowanie rozwiązań dotyczących prawa wyznaniowego w poszczególnych Traktatach, począwszy od Traktatów z lat 1951 i 1957, poprzez Traktat z Maastricht, Traktat Amsterdamski i dołączoną do niego Deklarację nr 11, w projekcie Konstytucji dla Europy i Traktacie Lizbońskim.

6. Przedstawienie zagadnienia wolności religijnej na gruncie Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r., Deklaracji Praw Podstawowych Parlamentu Europejskiego z 1989 r., Karty Praw Podstawowych z 2000 r., w dyrektywach i rozporządzeniach wydawanych przez organy Unii Europejskiej.

7. Omówienie problematyki stosunku kościołów i związków wyznaniowych do zjawiska integracji Europejskiej. Przedstawienie stanowiska Kościoła katolickiego w tym względzie (od pontyfikatu papieża Piusa XII do pontyfikatu papieża Benedykta XVI), a także stanowiska Kościołów ewangelickich, Kościoła prawosławnego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego.

8. Omówienie zagadnienia stosunku państwa do podmiotów wyznaniowych w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej – przedstawienie podstawowych zasad na jakich opiera się funkcjonowanie kościołów i związków wyznaniowych w państwach członkowskich, z uwzględnieniem rozwiązań konstytucyjnych tych państw w oparciu o podział na państwa konfesyjne i państwa świeckie.

9. Przedstawienie problematyki działalności podmiotów wyznaniowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej jako podmiotów prowadzących działalność gospodarczą działających w obrębie Rynku Wewnętrznego.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 co druga sobota (nieparzyste), 8:00 - 11:00, sala 110 (d. Przewiązka)
Katarzyna Krzysztofek-Strzała 196/250 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Collegium Kołłątaja
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12c