Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zarządzanie informacją, stacjonarne pierwszego stopnia

Informacje o programie studiów

Kod: WZKS-0134-1SO
Nazwa: Zarządzanie informacją, stacjonarne pierwszego stopnia
Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: pierwszego stopnia
Czas trwania: 6 semestrów
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: zarządzanie informacją
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Instytut Studiów Informacyjnych (od 19/20) [ inne programy w tej jednostce ]
Osoby obsługujące program w sekretariacie/dziekanacie Obsługa: Ewa Jargus

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

Świadectwo dojrzałości - polska nowa matura, polska stara matura (na podstawie wyników Centralnych Egzaminów Wstępnych). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.rekrutacja.uj.edu.pl.

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Licencjat w zakresie zarządzania informacją
Uprawnienia zawodowe:

Studia I stopnia na kierunku zarządzanie informacją w Instytucie Studiów Informacyjnych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego to studia dla wszystkich osób o szerokich horyzontach, zainteresowanych problematyką profesjonalnego poszukiwania, zdobywania, gromadzenia, opracowania, analizowania, oceniania i udostępniania informacji w firmach, instytucjach i społecznościach, jak również projektowaniem i oceną różnych rozwiązań, produktów i usług informacyjnych. Studenci poznają między innymi podstawy działalności infobrokerskiej i wywiadu rynkowego, zasady realizowania projektów informacyjnych w oparciu o podejście user experience design, mechanizmy funkcjonowania środowiska informacyjnego człowieka, profesjonalne źródła informacji, znane na rynku narzędzia (oprogramowanie) wykorzystywane do zarządzania informacją, sposoby skutecznego poszukiwania i organizowania zasobów informacji oraz analizowania stopnia i sposobu ich wykorzystania czy podstawowe zasady wizualizacji i architektury informacji, a także uczą się dostrzegać i interpretować różne zachowania informacyjne ludzi. Poznają też wybrane aspekty komunikacji społecznej, problematykę działalności podmiotów realizujących zadania z zakresu publicznego dostępu do informacji (w tym bibliotek i archiwów) i zagadnienia funkcjonowania informacji w społeczeństwie dawniej i współcześnie oraz uczą się podstaw teorii i metodologii badań naukowych. Studenci nabywają rozległej wiedzy i solidnych, konkretnych umiejętności poszerzających ich możliwości na rynku pracy, a także warunkujących sukces firm, instytucji i organizacji społecznych, w których będą znajdować zatrudnienie.

Studia przygotowują do podejmowania naukowych działań poznawczych w odniesieniu do szerokiej grupy zjawisk i procesów związanych z zarządzaniem informacją, a także do realizacji zadań profesjonalnych, których zasadniczym celem jest dostarczanie właściwej informacji, we właściwym miejscu, właściwej formie, na odpowiednim poziomie kompletności i jakości, która jest w stanie zaspokoić potrzeby informacyjne konkretnych ludzi, całych grup społecznych, podmiotów publicznych i gospodarczych. Program studiów został tak skonstruowany, by nie tylko rozwijać kompetencje naukowe i profesjonalne, ale także umożliwiać dostrzeganie i zrozumienie historycznego, społecznego i kulturowego kontekstu zarządzania informacją oraz intensyfikację uczestnictwa w różnorodnych formach współczesnego życia kulturalnego.

Program studiów opracowany został w taki sposób, aby wykształcić absolwentów gotowych do podejmowania wyzwań badawczych i profesjonalnych generowanych przez współczesną naukę i środowisko zawodowe oraz do identyfikowania problemów i ich samodzielnego rozwiązywania w oparciu o dorobek nauki, w ramach działań podejmowanych indywidualnie i w zespołach, przy zachowaniu poczucia odpowiedzialności za efekty własnej pracy, a w szczególności za zachowanie i dostępność dorobku kulturowego Polaków i całej ludzkości oraz jakość środowiska informacyjnego człowieka.

Zgodnie ze Strategią Rozwoju UJ do 2030 oraz § 1 ust. 5 Statutu UJ z 2019 r. z późniejszymi zmianami, program jest rozwijany i realizowany przy współpracy z zewnętrznymi ośrodkami i instytucjami, w tym szczególnie z podmiotami komercyjnymi i niekomercyjnymi prowadzącymi działalność w zakresie szeroko rozumianego gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji, a także absolwentami. Służy temu między innymi praktyka, zajęcia terenowe, projekty profesjonalne realizowane pod kątem zapotrzebowania podmiotów zewnętrznych, wybrane zajęcia prowadzone przez praktyków, stałe konsultacje z praktykami i pracodawcami oraz udział kadry dydaktycznej w konferencjach i projektach integrujących środowisko naukowe i profesjonalne, a także w pewnym stopniu charakter przygotowywanych prac licencjackich.

Program i sylabusy poszczególnych przedmiotów zostały tak skonstruowane, by zgodnie z § 2 ust. 2 Statutu UJ, przekazywać studentom najnowsze osiągnięcia nauki oraz łączyć ukazywanie dorobku nauki i wartości podejścia naukowego z kształceniem umiejętności praktycznych i motywować do wykorzystywania osiągnięć nauki w działalności profesjonalnej. Jednocześnie duża część zajęć realizowana jest w stosunkowo niewielkich grupach w dobrze wyposażonych laboratoriach komputerowych, przy wykorzystaniu aktywizujących metod problemowych i praktycznych, z wykorzystaniem kształtujących metod oceny oraz metod i narzędzi nauczania na odległość. W odpowiedzi na priorytet internacjonalizacji kształcenia, w tworzeniu programu wykorzystano wiedzę na temat oferty studiów w zakresie zarzadzania informacją w ośrodkach zagranicznych, co umożliwia realizację części programu na uczelniach zagranicznych (program ERASMUS), a do planu studiów wprowadzono moduły fakultatywne prowadzone w języku angielskim. Program kładzie też nacisk na przygotowanie studentów do samodzielnego zdobywania nowych kompetencji oraz do podjęcia studiów II stopnia i studiów podyplomowych, stwarzając tym samym podstawy dla skutecznego uczenia się przez całe życie.

Dalsze studia:

studia drugiego stopnia, studia podyplomowe

ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12c