Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Socjologia WZ.ISP.PS.1.1.S
Wykład (WYK) Semestr letni 2019/2020

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin
Literatura:

B. Szacka: Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 2003,

P. Sztompka: Socjologia, Kraków 2002.

Anthony Giddens: Socjologia, Warszawa 2007.

Efekty uczenia się:

W zakresie WIEDZY student:

1. ma podstawową wiedzę na temat rodzajów systemów społecznych i gospodarczych,

2. zna podstawowe zasady i koncepcje socjologii w odniesieniu do funkcjonowania rynków oraz gospodarowania w warunkach ograniczonych zasobów,

3. zna podstawowe elementy składające się na organizacje należących do różnych sektorów,

4. zna obszary funkcjonalne organizacji oraz podstawowe relacje pomiędzy tymi obszarami,

5. ma wiedzę na temat głównych ról i funkcji organizacyjnych,

6. zna podstawowe koncepcje człowieka oraz główne ujęcia teorii motywacji.

W zakresie UMIEJĘTNOŚCI student:

1. ma umiejętność stosowania wybranych elementów wiedzy specjalistycznej do współpracy z przedstawicielami innych obszarów funkcjonalnych,

2. posiada elementarne umiejętności obserwacji, opisu, analizy i interpretacji podstawowych zjawisk i procesów zachodzących w społeczeństwach i organizacjach.

W zakresie KOMPETENCJI społecznych student:

1.jest przygotowany do komunikowania się z ludźmi w miejscu pracy i poza nim oraz przekazywania swojej wiedzy przy użyciu różnych środków przekazu informacji,

2.posiada zdolność asertywnego przekazywania i obrony własnych poglądów nie tylko w sprawach zawodowych,

3. jest świadomy znaczenia zdolności adaptacji i działania w nowych warunkach i sytuacjach, np. związanych z odmiennością kulturową grupy,

4. jest świadomy potrzeby samodzielnego zdobywania i doskonalenia wiedzy oraz umiejętności profesjonalnych i badawczych,

5. rozumie potrzebę postępowania etycznego w ramach wyznaczonych ról organizacyjnych i społecznych.

Metody i kryteria oceniania:

Sprawdzanie obecności i foto-bloga

Zakres tematów:

1. Socjologia jako wiedza potoczna, jako nauka i jako typ wyobraźni. Źródła socjologii i główne fazy jej rozwoju. Liberalizm i "unaukowienie" socjologii.

2. Życie społeczne i pojęcie społeczeństwa. Procesy społeczne spontaniczne i kierowane. Homo sapiens: animal sociale. Kontrola społeczna. Społeczeństwo - organizm czy mechanizm?

3. Działania społeczne. Wielowymiarowość i wieloaspektowość życia społecznego: płaszczyzny egzystencjalne (konstytutywna, gospodarcza, poznawcza, estetyczna, biologiczno-witalna, rekreacyjno-ludyczna). Socjalizacja.

4. Tożsamość (kim jestem?) Status i rola, zachowania, działania. Struktura społeczna.

5. Organizacja życia społecznego (1): g r u p y s p o ł e c z n e. Przegląd definicji grup, treści i formy życia grupowego, podstawowe typy grup społecznych oraz ich społeczne funkcje.

6. Organizacja życia zbiorowego (2): i n s t y t u c j e s p o ł e c z n e. Badanie i określenie znaczenia trzech bliskoznacznych pojęć: organizacja - instytucja - zrzeszenie. Definicja instytucji i koncepcja sekwencji instytucjonalnej.

7. Organizacja życia społecznego. Dwie formy egzystencji społecznej z punktu widzenia stosunku do terytorium: nomadyzm i życie osiadłe. Społeczne i gospodarcze funkcje tych form. Dychotomia miasto - wieś. Typy dziejowe miast. Procesy urbanizacji. Pojęcie ładu społecznego. Omówienie typów ładu społecznego wg Herberta Spencera i Stanisława Ossowskiego

8. Struktura społeczna (1): klasy i warstwy, stany i kasty. "Wertykalizm strukturalny" jako cecha powszechna wszystkich społeczeństw. Struktury pionowe zamknięte i otwarte. Struktury dychotomiczne i teoria klas K. Marksa. Funkcjonalne koncepcje stratyfikacji społecznej.

9. Struktura społeczna (2): naród i państwo. Koncepcja narodu w socjologii zachodniej i w socjologii polskiej. Części składowe narodu i państwa. Wiek XX: hipertrofia i kryzys państwa. Typy państw współczesnych i rodzaje władzy państwowej.

11. Kultura. Pojęcia i definicje kultury. Kultura a cywilizacja. Typy kultur i typy cywilizacji. Kultura jako system retroregulacji społecznej. Kultura jako system komunikacji społecznej. Zmiana kulturowa a zmiana społeczna.

12. Jednostka w społeczeństwie. Środowisko społeczne. Środowisko jako "otoczenie" i środowisko jako system więzi społecznych. Koncepcja środowiska społecznego pierwotnego i wtórnego. Rodzina i społeczność lokalna jako części obiektywne środowiska społecznego pierwotnego. Kręgi towarzyskie i stowarzyszenia publiczne jako części subiektywne środowiska społecznego pierwotnego.

13. Nierówności społeczne. Kryzysy. Rozumienie przyczyn i konsekwencji. Rola modeli mentalnych.

14. Zmiana społeczna i rozwój. Globalizacja w ekonomii i kulturze.

15. Społeczeństwo w jednostce : osobowość społeczna. Pojęcie osobowości i struktura osobowości. Pojęcie natury ludzkiej i socjologiczna teoria człowieka - przyrodnicze i społeczne uwarunkowania osoby ludzkiej. Kulturowe uwarunkowania osobowości. Zagadnienie integracji i dezintegracji osobowości społecznej.

Metody dydaktyczne:

Wykład, prezentacja, dyskusja.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 wielokrotnie, wtorek (niestandardowa częstotliwość), 9:45 - 11:15, sala 1.111
wielokrotnie, poniedziałek (niestandardowa częstotliwość), 15:00 - 16:30, sala 3.202
Grzegorz Mazurkiewicz 62/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
III Kampus, budynek WZiKS
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12a