Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Psychologia bólu - od badań eksperymentalnych do praktyki klinicznej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WFz.IPs-N-OB47
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0313) Psychologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Psychologia bólu - od badań eksperymentalnych do praktyki klinicznej
Jednostka: Instytut Psychologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Pełny opis:

Kurs stanowi wprowadzenie do psychologii bólu. Studenci zostaną zapoznani z aktualnym stanem wiedzy naukowej na temat bólu i czynników psychologicznych, które wpływają na jego odczuwanie. Choć kurs koncentrować się będzie wokół psychologii bólu, to ból jest doznaniem wielowymiarowym, wymagającym interdyscyplinarnego ujęcia. Dlatego kurs porusza także zagadnienia z innych dziedzin nauki, w tym w szczególności fizjologii i neurobiologii bólu. Wprawdzie punktem wyjścia kursu będzie podsumowanie wyników badań naukowych nad bólem, a sam kurs prowadzony będzie przez badaczy bólu - członków działającego w Instytucie Psychologii UJ Zespołu Badania Bólu, to punktem dojścia będą metody terapii bólu, które są nie tylko oparte na wynikach badań naukowych, ale mają potwierdzoną naukowo skuteczność. Do najważniejszych zagadnień omawianych na zajęciach zaliczyć należy: pomiar bólu, mechanizmy powstawania i neurobiologię bólu, teorie bólu, eksperymentalne i zwierzęce modele badania bólu, czynniki psychologiczne wpływające na odczuwanie bólu (procesy poznawcze, emocje, charakterystyki indywidualne, zaburzenia psychiczne, czynniki społeczne), pamięć bólu, zespoły bólowe i ich diagnostykę, zachowawcze leczenie bólu, terapię psychologiczną bólu oraz wpływ placebo na ból. Każdy prowadzący prowadzi po 3 tematy (6 godzin) zajęć.

Literatura:

Literatura obowiązkowa:

Hadjistavropoulos, T. i Craig, K. D. (red.). (2004). Pain: psychological perspectives. Mahwah: Lawrence Erlbaum Associates.

Melzack, R. i Wall, P. D. (2006). Tajemnica bólu. Kraków: Wydawnictwo WAM.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na podstawie obecności (dopuszczalne dwie nieobecności) i przygotowania do zajęć. Egzamin testowy – do zaliczenia konieczne min. 60% poprawnych odpowiedzi.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12c