Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

SKN Farmakokinetyki

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: SKN-UJ.WFa.KFk
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0916) Farmacja Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: SKN Farmakokinetyki
Jednostka: Studenckie Koła Naukowe
Grupy: STN - Studenckie Towarzystwo Naukowe UJ CM
Strona przedmiotu: http://www.stn.cm-uj.krakow.pl
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/2024" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Samokształcenie 10 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Małgorzata Szafarz
Prowadzący grup: Małgorzata Szafarz
Strona przedmiotu: https://farmacja.cm.uj.edu.pl/pl/jednostki/zaklad-farmakokinetyki-i-farmacji-fizycznej/kolo-naukowe/
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Cele kształcenia:

Farmakokinetyka kliniczna: Dostarczenie wiedzy na temat terapii monitorowanej stężeniem leku we krwi oraz optymalizacji dawkowania leków z różnych grup terapeutycznych.

Doskonalenie umiejętności przeprowadzania obliczeń farmakokinetycznych i interpretacji uzyskanych wyników. Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania i krytycznej oceny danych literaturowych z zakresu farmakokinetyki.

Farmakokinetyka eksperymentalna: Dostarczenie wiedzy na temat planowania i przeprowadzania badań farmakokinetycznych. Uzyskanie umiejętności pozyskiwania materiału biologicznego od zwierząt laboratoryjnych i przygotowywania próbek do analizy.

Efekty kształcenia:

Student samodzielnie potrafi zaplanować eksperyment farmakokinetyczny. Student zna podstawowe metody pozyskiwania materiału biologicznego i przygotowania próbek do analizy. Student potrafi przeprowadzić obliczenia farmakokinetyczne z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu programów komputerowych. Student potrafi opracować i zwalidować metodę analityczną z użyciem techniki HPLC. Student potrafi zaprezentować wyniki uzyskane w trakcie eksperymentu w formie plakatu lub prezentacji ustnej.


Wymagania wstępne:

Zainteresowanie farmakokinetyką, farmakologią i bioananalizą.

Metody dydaktyczne - słownik:

Metody praktyczne - ćwiczenia laboratoryjne
Metody praktyczne - ćwiczenia przedmiotowe
Metody problemowe - klasyczna metoda problemowa
Metody problemowe - metody aktywizujące - dyskusja dydaktyczna
Metody programowane - z użyciem komputera

Metody dydaktyczne:

Praca indywidualna w grupach tematycznych.

Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:

Zajęcia odbywają się ok. 2 razy w miesiącu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z opiekunem koła. Zajęcia laboratoryjne z częstotliwością zależną od realizowanego projektu badawczego.


Skrócony opis:

Studenckie Koło Naukowe Farmakokinetyki zajmuje się badaniami farmakokinetycznymi z użyciem różnych modeli zwierzęcych, jak również uczestniczy w opracowywaniu metod analitycznych służących do oznaczania stężeń związków w materiale biologicznym. Studenci pogłębiają również wiedzę na temat tego, jak uwzględnienie farmakokinetyki leku u indywidualnego chorego wpływa na bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Studenci uczą się jak wykonywać obliczenia farmakokinetyczne za pomocą programów komputerowych i interpretować ich wyniki.

Pełny opis:

Studenci mogą czynnie uczestniczyć w badaniach z zakresu:

Farmakokinetyki klinicznej

• Studenci w ramach prac Koła będą mogli pogłębić wiedzę na temat tego, jak uwzględnienie farmakokinetyki leku u indywidualnego chorego wpływa na bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

• Poznają metody obliczeniowe i programy ułatwiające dobór odpowiednich dawek leków w celu osiągnięcia optymalnych stężeń w miejscu działania.

• Mogą brać czynny udział w optymalizacji antybiotykoterapii pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD) w Krakowie.

• Na przykładach praktycznych poznają wpływ czynników fizjologicznych (np. wiek - wcześniaki, noworodki) oraz patofizjologicznych (np. pacjenci z oddziału dializ, intensywnej terapii kardiochirurgicznej) na farmakokinetykę leków.

• Mogą brać udział w:

o badaniach polegających na analizie danych retrospektywnych (opracowywanie modeli populacyjnych);

o badaniach pilotażowych mających na celu wprowadzenie do rutynowej praktyki monitorowania stężeń nowych, dotychczas jeszcze nie oznaczanych w USD, leków;

o opracowywaniu i walidacji metod analitycznych oznaczania leków w matrycach biologicznych z wykorzystaniem techniki LC-MS/MS.

Farmakokinetyki eksperymentalnej

• Opracowywania i walidacji metod analitycznych oznaczania ilościowego związków biologicznie aktywnych w złożonych matrycach, takich jak: surowica, osocze i homogenaty tkanek z wykorzystaniem systemu LC-MS/MS oraz HPLC z różnymi metodami detekcji (fluorumetryczna, elekrochemiczna, DAD, UV).

• Poszukiwania metabolitów badanych związków z wykorzystaniem spektrometrii mas (analiza widm masowych).

• Wyznaczania profilu farmakokinetycznego nowych aktywnych farmakologicznie związków u myszy i szczurów po jednorazowym i wielokrotnym podaniu różnymi drogami (i.v., p.o., i.p.).

• Obliczenia parametrów farmakokinetycznych na podstawie danych eksperymentalnych (w programie Phoenix WinNonlin lub ADAPT 5) i ich interpretacja.

• Wyznaczania (in silico i eksperymentalnie) podstawowych wielkości fizykochemicznych oraz ich korelowanie z parametrami farmakokinetycznymi związku badanego (QSPKR).

Uwagi:

Jednostka: Zakład Farmakokinetyki i Farmacji Fizycznej

Kierownik Jednostki: prof. dr hab. Elżbieta Wyska

Opiekun SKN: dr Małgorzata Szafarz

Przewodnicząca/y SKN: Karolina Broś

E-mail: karolina.bros@student.uj.edu.pl

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12a