Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Population size and dispersal estimation with mark-recapture

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WB.INS.P-54
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Population size and dispersal estimation with mark-recapture
Jednostka: Instytut Nauk o Środowisku
Grupy: Environmental Protection and Management - kursy do wyboru
Kursy w języku angielskim dla studentów programu Erasmus+ (Wydział Biologii)
Zarządzanie zasobami przyrody - przedmioty fakultatywne
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 28 godzin więcej informacji
Wykład, 14 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Piotr Nowicki
Prowadzący grup: Piotr Nowicki
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Ocena wliczana do średniej:

tak

Cele kształcenia:

Metody odłowów, znakowania i ponownych odłowów umożliwiają precyzyjne szacowanie liczebności populacji badanych gatunków oraz dyspersji, tj. losowego przemieszczania się osobników, pomiędzy populacjami. Oba wskaźniki mają kluczowe znaczenie dla dynamiki populacji gatunków, stąd też odłowy, znakowanie i ponowne odłowy są powszechnie stosowane zarówno w podstawowych badaniach ekologicznych jak i w programach monitoringu wielu gatunków, zwłaszcza zagrożonych lub występujących w pofragmentowanych siedliskach. Celem kursu jest zdobycie przez studentów umiejętności prawidłowego planowania badań z wykorzystaniem odłowów, znakowania i ponownych odłowów, a następnie szacowania liczebności populacji oraz parametrów dyspersji osobników na podstawie analiz zebranych danych.


Zagadnienia poruszane na wykładach obejmują (i) zalety i ograniczenia stosowania metod odłowów, znakowania i ponownych odłowów w badaniach populacyjnych; (ii) sposoby znakowania osobników w różnych grupach systematycznych (iii) założenia podstawowych modeli analizy liczebności populacji zamkniętych, tj. o stałej liczbie osobników w trakcie badań, i otwartych, tj. o zmieniającej się liczbie osobników na skutek procesów demograficznych (rozród i/lub śmiertelność) oraz dyspersji (emigracji i/lub imigracja); (iv) teoretyczne podstawy analizy dyspersji: ewolucyjne przyczyny dyspersji, jej rola w funkcjonowaniu populacji i metapopulacji, rozróżnianie dyspersji od ich innych typów przemieszczania się osobników (np. okresowe migracje, nomadyzm, penetrowanie terytoriów i areałów bytowania); (v) najważniejsze parametry dyspersji (średni dystans przemieszczenia, poziom emigracji, śmiertelność migrantów) i ich szacowanie przy pomocy wskaźników opisowych i modeli analitycznych; (vi) planowanie badań terenowych tak aby uzyskane dane spełniały założenia modeli analitycznych, w tym ustalanie ich częstotliwości i intensywności.

Kurs obejmuje 2 bloki po 7 godzin wykładowych (5:15 h) w drugiej części semestru zimowego.


Ćwiczenia poświęcone są zasadom analizy liczebności populacji i dyspersji osobników przy użyciu ogólnodostępnych programów komputerowych przeznaczonych do tego celu, takich jak MARK i VM2. Drogą powtarzania kroków wykonywanych przez prowadzącego, a następnie samodzielnych prób, studenci poznają sposoby tworzenia plików z danymi i ich importowania do programów, wykonywania analiz danych przy pomocy szerokiej gamy modeli analitycznych (modele Cormacka-Jolly’ego-Sebera, modele CAPTURE, Robust Design, Virtual Migration) oraz interpretacji uzyskiwanych wyników.

Kurs obejmuje 4 bloki po 7 godzin wykładowych (5:15 h) w drugiej części semestru zimowego.


Efekty kształcenia:

WIEDZA:

Student zna możliwości i ograniczenia zastosowań metod odłowów, znakowania i ponownych odłowów w badaniach ekologicznych i w monitoringu gatunków.

Student rozumie założenia podstawowych modeli stosowanych w analizie danych dostarczonych przez te metody.

UMIEJĘTNOŚCI:

Student umie prawidłowo zaplanować badania terenowe przy użyciu metod odłowów, znakowania i ponownych odłowów.

Student potrafi wykonywać analizy liczebności populacji i parametrów dyspersji przy pomocy ogólnodostępnych programów komputerowych.

Student właściwie interpretuje wyniki uzyskiwane w takich analizach.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

Student aktywnie angażuje się w realizację powierzonych zadań badawczych wykonywanych samodzielnie lub w małych zespołach.

Student jest ukierunkowany na terminowe osiąganie postawionych celów.


Wymagania wstępne:

Brak

Na ćwiczeniach niezbędne jest korzystanie z laptopa. Pojedynczym osobom nie posiadającym własnego laptopa mogą zostać udostępnione laptopy uniwersyteckie po wcześniejszym uzgodnieniu. Pliki instalacyjne programów wykorzystywanych w ramach ćwiczeń zostaną udostępnione.



Forma i warunki zaliczenia:

1. Aktywny udział w zajęciach.

2. Wykonanie analizy danych dostarczonych przez prowadzącego, ewentualnie uzyskanych w inny sposób, np. w ramach badań wykonywanych na potrzeby pracy magisterskiej.


Bilans punktów ECTS:

3 ECTS, 14 godzin wykładów + 28 godzin ćwiczeń

Kurs rozpoczyna w grudniu 2023 i będzie realizowany przez 6 tygodni w blokach w następującej kolejności: wykłady (7h), ćwiczenia (7h), ćwiczenia (7h), wykłady (7h), ćwiczenia (7h), ćwiczenia (7h).


Sylabus przedmiotu dla studentów rozpoczynających studia od roku akademickiego 19/20 lub później:

Environmental Protection and Management, studia stacjonarne drugiego stopnia, rok 1
Environmental Protection and Management, studia stacjonarne drugiego stopnia, rok 2

Literatura:

Lancia RA , Nichols JD, Pollock KH, (1994) Estimating the number of animals in wildlife populations. In: Bookhout T (ed.) Research and managements techniques for wildlife and habitats. The Wildlife Society, Bethesda, Maryland, USA, pp. 215-253

Literatura uzupełniająca:

Amstrup S.C., McDonald T.L. & Manly B.F.J. (2005) Handbook of Capture-Recapture Analysis. Princeton University Press, Prinseton NJ, USA;

ponadto manuale programów komputerowych oraz artykuły naukowe w formie plików pdf udostępnione na początku zajęć

Uwagi:

WAŻNE:

Kurs rozpoczyna w grudniu 2023 i będzie realizowany przez 6 tygodni w blokach w następującej kolejności: wykłady (7h), ćwiczenia (7h), ćwiczenia (7h), wykłady (7h), ćwiczenia (7h), ćwiczenia (7h).

Proponowana pora zajęć (poniedziałkowe popołudnia) jest elastyczna i na życzenie może ulec zmianie, jeśli dla uczestników kursu dogodniejszy będzie inny termin.

Studenci reprezentujący inne kierunki niż Environmental Protection and Management są równie mile widziani na kursie (!), jakkolwiek nie mogą zapisać się sami przez USOSWeb. Zainteresowani kandydaci powinni wyrazić taką prośbę w e-mailu do prowadzącego (piotr.nowicki@uj.edu.pl), po czym zostaną zapisani na kurs przez sekretariat.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12b