Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminaria

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WB.SDSP.B-2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Seminaria
Jednostka: Wydział Biologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 2.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/2024" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium, 30 godzin, 60 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Grzegorz Tylko
Prowadzący grup: Agnieszka Bednarska, Magdalena Chadzińska, Marzena Popielarska-Konieczna, Anna Ptak, Michał Węgrzyn, Iwona Wronka, Joanna Zalewska-Gałosz, Anna Ziomkiewicz-Wichary
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Efekty kształcenia:

WIEDZA (P8S_WK i P8S_WG)

Doktorant ma zaawansowaną, uwzględniającą najnowsze osiągnięcia, wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej w zakresie dziedziny i dyscypliny Szkoły Doktorskiej. Jest w stanie rozwijać i twórczo stosować ją w działalności badawczej, również w charakterze interdyscyplinarnym.

UMIEJĘTNOŚCI (P8S_UK i P8S_UW)

Doktorant potrafi pozyskiwać informacje związane z działalnością naukową, porozumiewać się ze specjalistami w swojej dyscyplinie oraz specjalistami innych dziedzin i dyscyplin, tak w języku rodzimym, jak i języku obcym. Potrafi przy użyciu odpowiednich metod przekazywać wiedzę i kształtować umiejętności różnych grup odbiorców; ma umiejętność prezentowania swoich osiągnięć naukowych, dyskutować je, argumentować, czy formułować własne poglądy, wnioski i syntezy problemowe.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE (P8S_KK)

Doktorant wykazuje samokrytycyzm w pracy twórczej, ma świadomość poziomu własnych koncepcji badawczych, ich oryginalności, możliwości realizacji projektu badawczego, poziomu twórczości i istotności wkładu w rozwój studiowanej dyscypliny naukowej. Rozumie też potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji i opinii dotyczących osiągnięć naukowych w powszechnie zrozumiały sposób, z uwzględnieniem różnych punktów widzenia.


Forma i warunki zaliczenia:

obecność na seminarium, prezentacja wyników zrealizowanego już planu badawczego; udział czynny w dyskusji

Metody sprawdzania i kryteria oceny efektów kształcenia uzyskanych przez studentów:

Zaliczenie; warunkiem zaliczenia jest przedstawienie przez doktoranta, przynajmniej raz w semestrze, aktualnego stanu wiedzy w temacie realizowanego planu badawczego; udział w dyskusji dla weryfikacji zrozumienia przedstawianych treści i załączonej literatury.

Metody dydaktyczne:

prezentacja multimedialna i dyskusja

Bilans punktów ECTS:

30 godz. - seminarium; 20 godz. - przygotowanie prezentacji

Skrócony opis:

Seminaria mają na celu zapoznać uczestników z aktualną wiedzą dotyczącą tematyki badań prowadzonych przez doktorantów; mają być miejscem prezentacji i krytycznej dyskusji otrzymanych wyników badań własnych i opublikowanych przez innych autorów. Seminaria stanowią też możliwość praktykowania publicznych wystąpień, które przedstawiają rezultaty badań własnych i ich znaczenie dla rozwoju nauki; są przygotowaniem do oceny śródokresowej doktorantów.

Pełny opis:

Seminaria mają służyć doktorantom w zdobyciu szerszej i przede wszystkim aktualnej wiedzy z dyscypliny nauk biologicznych. Dzięki zróżnicowaniu uczestników pod względem realizowanych przezeń prac badawczych, doktoranci zapoznają się z wieloma obszarami badań biologicznych a prezentowane treści mogą otworzyć pole do łączenia ich osiągnięć. Seminaria są okazją do zaprezentowania obecnego stanu wiedzy w tematyce projektu realizowanego przez doktoranta oraz wskazania luk, które mogą być bodźcem do stawiania kolejnych hipotez i planowania określonych działań badawczych. To również miejsce na przedstawienie uzyskanych wyników w trakcie dotychczasowego kształcenia w Szkole Doktorskiej oraz ujawnienia metodologii i technik eksperymentalnych użytych do zrealizowania danego planu badawczego. Uczestnicy poznają więc protokoły eksperymentalne i sprzęt niezbędny do ich przeprowadzenia, a także sposób interpretacji pozyskanych wyników wraz z rzetelną analizą statystyczną. Krytycznie odnoszą się do przedstawianych danych, jak również danych opublikowanych już wcześniej. Seminarium przygotowuje też doktorantów do prezentowania własnych dokonań badawczych w szerszym gronie, również w sposób popularno-naukowy i jest przede wszystkim przygotowaniem do nadchodzącej oceny śródokresowej doktorantów.

Literatura:

Doktoranci przygotowują aktualną literaturę z zakresu swoich badań; literatura przeglądowa przekazywana uczestnikom przez osobę prezentującą przynajmniej na tydzień przed spotkaniem.

Uwagi:

Seminarium dla uczestników Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych (2 ECTS)

Koordynator: dr hab. Grzegorz Tylko, prof. UJ

Termin: środa, godz. 14.30–16.45

Miejsce: Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, ul. Gronostajowa 9, sala 1.15 (I piętro)

PROWADZĄCY TERMIN SPOTKANIA

dr hab. Marzena Popielarska-Konieczna, prof. UJ 11.10.2023

dr hab. Michał Węgrzyn, prof. UJ 25.10.2023

prof. dr hab. Magdalena Chadzińska 22.11.2023

dr hab. Anna Ptak, prof. UJ 20.12.2023

dr hab. Anna Ziomkiewicz-Wichary, prof. UJ 17.01.2024

1. Każda prezentacja doktorantów powinna trwać około 50 minut. Pozostały czas daje możliwość wspólnego przedyskutowania przedstawionych treści.

2. Przynajmniej na tydzień przed seminarium, doktorant zobowiązany jest do przesłania tematu swojej prezentacji wszystkim uczestnikom.

3. Byłoby cenne, aby doktorant prezentujący swoją pracę badawczą zechciał przesłać wszystkim uczestnikom jakąkolwiek pracę przeglądową, z którą wszyscy mogą się zapoznać i mieć podstawy do dyskusji.

obecność obowiązkowa, w szczególności w dniu swojej prezentacji; dozwolone dwie nieobecności, z których jedna musi być usprawiedliwiona (np. zwolnienie lekarskie, certyfikat z odbytego szkolenia/konferencji/szkoły zimowej lub letniej, praca na rzecz UJ itp.)

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12c