Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Regionalny kompleks bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WSM.INP-BDLa-16
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Regionalny kompleks bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
Jednostka: Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych
Grupy: Przedmioty dla programu WSMP-0107A-1SO- bezpieczeństwo narodowe pierwszego stopnia
Zajęcia fakultatywne dla II roku studiów Ist. stacjonarne (bezpieczeństwo narodowe)
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 25 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marek Czajkowski
Prowadzący grup: Marek Czajkowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wymagania wstępne:

N/A

Forma i warunki zaliczenia:

przygotowanie projektu w grupach, udział w dyskusji

Sylabus przedmiotu dla studentów rozpoczynających studia od roku akademickiego 19/20 lub później:

Bezpieczeństwo narodowe, studia stacjonarne pierwszego stopnia, rok 2

Pełny opis:

Tematy do opracowania:

1. Historia Bliskiego Wschodu, cz. 1 (do II wojny światowej).

- na tym etapie nie definiujemy jeszcze ściśle regionu, interesuje nas w bardzo ogólnym wymiarze. Przyjmujemy więc, że Bliski Wschód to wszystko w Afryce pomiędzy Morzem Śródziemnym a Saharą, plus półwysep Arabski, Persja i Lewant z Turcją. Opisując historię regionu należy sięgnąć krótko do czasów starożytnego Egiptu a następnie Rzymu. Nieco szerzej trzeba zacząć omawiać temat od początku Islamu, poprzez krucjaty, umacnianie się a następnie słabnięcie Imperium Osmańskiego i jego interakcje z Europą. Potem mamy rosnącą penetrację mocarstw kolonialnych i wreszcie I wojnę światową wraz z powojennym ładem wynikającym z przemożnej roli państw Europejskich. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na powstanie i ewolucję ruchu syjonistycznego.

2. Historia Bliskiego Wschodu, cz. 2 (do I wojny w Zatoce Perskiej).

- W tym przedziale czasowym trzeba omówić w pierwszej kolejności wewnętrzną ewolucję państw regionu, czyli dokonującą się modernizację polityczną, społeczną i ekonomiczną, która miała różne oblicze w różnych krajach. Szczególną uwagę należy skierować na stosunki arabsko-żydowskie, w tym narastający w okresie międzywojennym terroryzm. Następnie trzeba krótko omówić główne wydarzenia w regionie do I wojny w Zatoce perskiej włącznie.

3. Historia Bliskiego Wschodu, cz. 3 (do dzisiaj).

- W ramach tego projektu omawiamy przede wszystkim ewolucję wewnętrzną poszczególnych krajów w ostatnich dekadach ze szczególnym zaznaczeniem procesów transgranicznych i podobieństw jakie istnieją pomiędzy poszczególnymi krajami regionu. Nie chodzi jednak o dokładne przedstawienie tego ci się działo w poszczególnych państwach regionu, a raczej o wskazanie na istotę głównych procesów (polityczne, ekonomiczne, społeczne), które w nich zachodziły w ujęciu regionalnym. Zaznaczyć trzeba także rosnącą rolę uczestników niepaństwowych oraz główne zmiany w politykach ważnych aktorów zewnętrznych. Oczywiście należy także omówić główne wydarzenia do 2023 roku, uwzględniając ewolucję interesów aktorów zewnętrznych.

4. Bliski Wschód – geografia, ekonomia, demografia, kultura, cywilizacja.

- Wciąż jeszcze nie definiujemy RSC, ale budujemy tło dla tego procesu. Chodzi o ukazanie kompleksowo stanu regionu (tak jak został zarysowany w opisie projektu 1.). Trzeba zatem omówić niekoniecznie poszczególne państwa, choć oczywiście mogą się one pojawiać, lecz całość regionu we wszystkich wymienionych aspektach. UWAGA: należy starannie unikać omawiania bieżących problemów bezpieczeństwa poszczególnych państw oraz bieżącej polityki. To będzie później.

5. Aktorzy lokalni: Iran, Irak.

- Tu już przechodzimy do analizy z punktu widzenia teorii RSC i analizujemy po kolei:

1. wewnętrzne problemy bezpieczeństwa, wyzwania i zagrożenia w tym zakresie, stabilność porządku wewnętrznego, struktura polityczna/społeczna/gospodarcza, ale pod kątem zagrożeń, stan systemu politycznego, jakość rządzenia,

2. relacje z innymi aktorami regionalnymi i potęgami zewnętrznymi, które mają interesy bezpieczeństwa w regionie i aktywnie w nim działają; w ramach omówienia tych relacji trzeba w pierwszej kolejności określić stan relacji według zasad RSC (wróg, rywal, przyjaciel); oczywiście to ostatnie nie jest łatwe, ale to główna część analizy,

6. Aktorzy lokalni: Arabia Saudyjska i inne państwa Zatoki Perskiej.

- j.w.

7. Aktorzy lokalni: Turcja, Syria.

- j.w.

8. Aktorzy lokalni: Izrael.

-.

9. Aktorzy lokalni: Egipt, Libia.

- j.w.

10. Aktorzy zewnętrzni: USA, Rosja, Chiny, państwa europejskie.

- W tym punkcie analizujemy to w jaki sposób i dlaczego poszczególne zewnętrzne podmioty ingerują w sprawy Bliskiego Wschodu do tego stopnia, że można ich uznać za część regionu. Omawiamy interesy i politykę zagraniczną tych państw ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego Wschodu, pomijając większość innych spraw związanych ze struktura tych aktorów i ich polityką poza Bliskim Wschodem. Przy okazji okaże się, czy Chiny i państwa europejskie spełniają podstawowe kryterium obecności w RSC: ich interesy bezpieczeństwa muszą być tak mocno powiązane z interesami krajów regionu, że nie da się ich dobrze zdefiniować w oderwaniu od niego.

11. Podsumowanie – charakterystyczne cechy RSC na Bliskim Wschodzie.

- To jest projekt spinający całość, jego treść będzie wynikać z tego co zostanie przedstawione na wcześniejszych zajęciach. Co do zasady powinien kompleksowo przedstawić charakterystykę RSC na Bliskim wschodzie. Omówić zatem należy:

- granice regionu, charakter jego interakcji z ościennymi RSC,

- strukturę wewnętrzną z uwzględnieniem aktorów zewnętrznych, Uwypuklając rozkład sił w regionie z uwzględnieniem aktorów zewnętrznych,

- szczególnie dokładnie należy przedstawić matrycę przyjaźń-rywalizacja-wrogość w skali całego RSC,

- potencjał zmian według wzorca status quo-wewnętrzna transformacja-zewnętrzna transformacja.

Literatura:

Fred Halliday, Bliski Wschód w stosunkach międzynarodowych, WUJ 2009.

Witryny:

Middle East Policy Council - https://mepc.org/

The Institute for national Security Studies - https://www.inss.org.il/

The Washington Institute for Near East Policy - https://www.washingtoninstitute.org/

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0 usosweb12c