Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia ładu międzynarodowego XX wieku

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WSM.INP-PDLa-3o
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Historia ładu międzynarodowego XX wieku
Jednostka: Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych
Grupy: Przedmioty dla programu WSMP-0066A-1SO - politologia pierwszego stopnia
Zajęcia obowiązkowe dla I roku studiów I stopnia, stacjonarne (POLITOLOGIA)
Punkty ECTS i inne: 5.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin, 100 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 100 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Agnieszka Kastory
Prowadzący grup: Agnieszka Kastory, Rafał Woźnica
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Cele kształcenia:

Przekazanie i wyegzekwowanie wiedzy z zakresu: postanowień konferencji, traktatów, uzgodnień mających wpływ na kształtowanie ładu międzynarodowego; ewolucji stosunków międzynarodowych w XX wieku oraz zwiększenia liczby ich uczestników; znajomości dokonanych w XX wieku zmian terytorialnych, i politycznych; znajomości organizacji międzynarodowych mających wpływ na kształtowanie międzynarodowego ładu; znajomości zachodzących procesów umacniających i osłabiających istniejący w XX wieku ład międzynarodowy; znajomości procesów integrujących i dezintegrujących w różnych regionach świata ze szczególnym uwzględnieniem Europy; znajomości procesów emancypacji państw zależnych i kolonialnych w Azji i Afryce; znajomości różnych modeli dekolonizacji.

Kształcenia umiejętności: wykorzystania zdobytej wiedzy do zdefiniowania podstawowych pojęć (ład wersalski i waszyngtoński, zimna wojna, integracja i dezintegracja ładu międzynarodowego, dekolonizacja, kryzys międzynarodowy, odprężenie, proces pokojowy, proces KBWE); umiejętności odniesienia stosowanych pojęć i definicji ich do konkretnych aktów prawnomiędzynarodowych, wydarzeń i procesów; umiejętność umiejscowienia omawianych zjawisk w czasie i przestrzeni; umiejętność wykazania związków przyczynowo-skutkowych; umiejętność wykazania zależności między zjawiskami zachodzącymi w tym samym czasie; umiejętność odtworzenia i wyjaśnienia zachodzących procesów oraz ich następstw; umiejętność zdefiniowania czynników umacniających i osłabiających ład międzynarodowy; umiejętność porównania porządków istniejących po pierwszej i po drugiej wojnie światowej, w tym: metod ich budowania i umacniania, skuteczności w zachowaniu pokoju, stworzenia ram rozwiązywania lokalnych i globalnych konfliktów, stworzenia warunków do rozwoju współpracy międzynarodowej.

Umacnianie zrozumienia wpływu przeszłości historycznej na kształtowanie współczesnych postaw i opinii; zrozumienia znaczenia pamięci historycznej w analizowaniu i wyjaśnianiu współczesnych zjawisk i procesów; zrozumienia znaczenia wiedzy o przeszłości w celu unikania rozwiązań sprawdzonych i uznanych za szkodliwe oraz zapobiegania zagrożeniom. Umacnianie świadomości, że pogłębienie wiedzy pozwala lepiej zrozumieć uczestników stosunków międzynarodowych, ich postawy i możliwe reakcje.


Efekty kształcenia:

Student zna najważniejsze wydarzenia, akty prawnomiędzynarodowe, organizacje kształtujące ład międzynarodowy w XX wieku; zna wydarzenia z zakresu stosunków międzynarodowych w stopniu pozwalających na ich interpretację i wytłumaczenie; zna najważniejsze wydarzenia, pozwalające dokonać periodyzacji zjawisk występujących w XX wieku; zna definicje i pojęcia, które pozwolą na wyjaśnienie zjawisk występujących w XX wieku; zna przebieg procesów tworzenia i destrukcji istniejącego w XX wieku ładu międzynarodowego; zna charakter zmian politycznych i terytorialnych zachodzących w XX wieku; zna wydarzenia pozwalające na odtworzenie procesów integrujących i dezintegrujących zachodzących w XX wieku; zna wydarzenia związane z procesami emancypacji państw zależnych i kolonialnych w Azji i Afryce.

Student potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę, by powiązać znane sobie definicje i pojęcia z adekwatnymi wydarzeniami, procesami, zjawiskami; potrafi otworzyć proces historyczny i wyjaśnić zależności między przyczyną a skutkiem; wskazać zależności między wieloma równoległymi zjawiskami i procesami; potrafi wskazać i zdefiniować czynniki wzmacniające i osłabiające ład międzynarodowy oraz wyjaśnić mechanizm ich oddziaływania; potrafi odtworzyć i wyjaśnić zachodzące procesy integracyjne i dezintegracyjne zachodzące w XX wieku.

Student jest gotów pogłębić swoją wiedzę, mając świadomość jej znaczenia w rozwiązywaniu współczesnych zadań i analizowaniu zachodzących zjawisk; jest gotów do wykorzystania swoich umiejętności zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej.


Wymagania wstępne:

BRAK

Forma i warunki zaliczenia:

Egzamin pisemny złożony z części testowej i opisowej. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia ćwiczeń.

Terminy egzaminów i zaliczeń:

ustalane ze studentami na pierwszych zajęciach.

Metody dydaktyczne - słownik:

Metody podające - objaśnienie lub wyjaśnienie
Metody podające - wykład informacyjny
Metody praktyczne - ćwiczenia przedmiotowe

Metody dydaktyczne:

wykład z elementami dyskusji, ćwiczenia problemowe.

Sylabus przedmiotu dla studentów rozpoczynających studia od roku akademickiego 19/20 lub później:

Politologia, studia stacjonarne pierwszego stopnia, rok 1

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0 usosweb12b