Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium magisterskie Ir. - edytorstwo I semestr [WPl/s.mgr/IsE] Semestr zimowy 2019/2020
Seminarium, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Seminarium magisterskie Ir. - edytorstwo I semestr [WPl/s.mgr/IsE]
Zajęcia: Semestr zimowy 2019/2020 [19/20Z] (zakończony)
Seminarium [SEM], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każda środa, 16:45 - 18:15
sala 73
Gołębia 14 jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 14
Limit miejsc: 12
Prowadzący: Mateusz Antoniuk
Literatura:

Podstawowy podręcznik:

Pierre-Marc de Biasi, "Genetyka tekstów", tłum. F. Kwiatek, M. Prussak, Warszawa 2015.

Szczegółowa literatura będzie podawana sukcesywnie w toku seminarium.

Zakres tematów:

Krytyka genetyczna (fr. critique génétique, ang. genetic criticism) to, najogólniej mówiąc, subdyscyplina w obrębie literaturoznawstwa oraz edytorstwa (można także powiedzieć: to jedna z subdyscyplin filologii) zajmująca się procesem tekstotwórczym. Proces wytwarzania tekstu (zwłaszcza literackiego: wiersza, powieści, dramatu etc.) pozostawia po sobie mniej lub bardziej obfity ślad w postaci różnego rodzaju dokumentów materialnych (np. notatek, planów, brulionów, czystopisów, korekt wydawniczych). Jeśli ślad ten został zachowany (a temu służy instytucja archiwum i biblioteki), może on stać się przedmiotem praktyk filologicznych. Krytyka genetyczna rozumiana jako edytorstwo zajmuje się tworzeniem specyficznych konstruktów zwanych edycjami genetycznymi, które starają się przedstawić dynamikę powstawania (przekształcania) tekstu. Krytyka genetyczna rozumiana jako sztuka interpretacji usiłuje przyglądać się temu, co ciekawego dzieje się z dynamicznym tekstem in statu nascendi, próbuje także dynamikę tę zrozumieć i opisać. Badania krytycznogenetyczne wchodzą w rozmaite filiacje metodologiczne, mogą łączyć się, na przykład, z poetyką, historią literatury, psychoanalizą a także, co istotne, z antropologią literatury i różnymi tendencjami w obrębie kulturowej teorii literatury (np. ze studiami nad pamięcią). Krytyka genetyczna jest dziś żywym i stale rozwijającym się nurtem nowoczesnej humanistyki, o jej żywotności świadczyć może niedawna konferencja międzynarodowa, która odbyła się na naszym Wydziale („Genesis-Cracow 2019”) oraz zbliżająca się kolejna edycja konferencji („Genesis-Oxford 2020”).

Seminarium ma stwarzać okazję do doświadczenia krytycznogenetycznej przygody. W trakcie zajęć będziemy się przyglądać samemu fenomenowi procesu (teksto)twórczego (temu służyć będzie wyświetlanie i wspólna analiza reprodukcji brulionów różnych poetów i pisarzy), zajmiemy się także światowymi badaniami nad tekstotwórczością. W ramach kursu przewidziane są wizyty w archiwach i bibliotekach, gromadzących dokumenty genezy oraz kontakty z ośrodkami zajmującymi się badaniami krytycznogenetycznymi. Będziemy się także zastanawiać nad miejscem krytyki genetycznej we współczesnej humanistyce.

Uczestnicy seminarium będą zaproszeni do wybrania jednego z dwu głównych typów pracy magisterskiej:

a) Praca - esej literaturoznawczy (interpretacyjny), poświęcony powstawaniu wybranego utworu literackiego

b) Praca – projekt edycji krytycznogenetycznej, prezentującej powstawanie wybranego utworu literackiego.

W obu wypadkach seminarzyści opracowywać będą realne, istniejące materialnie obiekty archiwalne. Szczegółowy przedmiot, zakres oraz metodologiczny profil pracy uzgadniany będzie indywidualnie dla każdego uczestnika seminarium. Możliwe będzie także łączenie i modyfikowanie dwu zasadniczych, wskazanych wyżej modeli pracy magisterskiej.

Metody dydaktyczne:

Seminarium

Metody i kryteria oceniania:

Kurs kończy się obroną pracy magisterskiej. Szczegółowe ustalenia dotyczące zasad zaliczenia poszczególnych semestrów zostaną przyjęte na początku kursu.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0 usosweb12c