Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo wyznaniowe w Unii Europejskiej [WPA-AZ-55-P-II] Semestr zimowy 2020/2021
Wykład, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Prawo wyznaniowe w Unii Europejskiej [WPA-AZ-55-P-II]
Zajęcia: Semestr zimowy 2020/2021 [20/21Z] (zakończony)
Wykład [WYK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
co drugi piątek (nieparzyste), 12:00 - 15:00
sala Nauczanie zdalne
Online jaki jest adres?
Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (nieparzyste)" odbywają się w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (parzyste)" odbywają się w drugim tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Jeśli zajęcia wypadają w dniu wolnym, to nie odbywają się, natomiast nie ma to wpływu na terminy kolejnych zajęć - odbędą się one dwa tygodnie później.
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 46
Limit miejsc: 100
Zaliczenie: Egzamin
Prowadzący: Katarzyna Krzysztofek-Strzała, Zdzisław Zarzycki
Strona domowa grupy: http://www.wyznaniowe.law.uj.edu.pl/
Literatura:

Krzysztof Orzeszyna, "Podstawy relacji między państwem a kościołami w konstytucjach państw członkowskich i traktatach Unii Europejskiej", wydaw. KUL, Lublin 2007

"Materiały III Międzynarodowej Konferencji na temat Religia i wolność religijna w Unii Europejskiej" pod red. J. Krukowskiego, O. Theisen, Lublin 2003

Uzupełniająco, w zakresie, w jakim niniejsze podręczniki odnoszą się do problematyki prawa wyznaniowego w Unii Europejskiej:

A. Mezglewski, H. Misztal, P. Stanisz, "Prawo Wyznaniowe", wyd. Beck

J. Krukowski, "Polskie Prawo Wyznaniowe", wyd. LexisNexis

M. Pietrzak, "Prawo Wyznaniowe", wyd. LexisNexis

Zakres tematów:

1. Wyjaśnienie podstawowych pojęć, związanych z problematyką prawa wyznaniowego, takich jak: prawo wyznaniowe, kościół, związek wyznaniowy, nowe ruchy religijne z odwołaniem się do ustawodawstwa Unii Europejskiej oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

2. Omówienie problematyki osobowości prawnej podmiotów wyznaniowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, ze wskazaniem zgenerelizowanych typów osobowości prawnej w poszczególnych krajach członkowksich.

3. Omówienie problematyki modelowych stosunków państwo-kościół, z wyróżnieniem podziału na państwa konfesyjne i państwa świeckie, państwa konkordatowe i bezkonkordatowe; przedstawienie zagadnienia Stolicy Apostolskiej jako podmiotu o charakterze prawnomiędzynarodowym, reprezentowanym przy Unii Europejskiej oraz zagadnienia konkordatów.

4. Omówienie problematyki przedstawicielstwa poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych przy Unii Europejskiej i celu ich funkcjonowania, np. Nuncjatury Apostolskiej, Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, Konferencji Kościołów Europejskich.

5. Omówienie problematyki statusu kościołów i związków wyznaniowych na gruncie prawodawstwa Unii Europejskiej – przedstawienie procesu tworzenia się Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej i chronologicznie zaprezentowanie rozwiązań dotyczących tego zagadnienia zawartych w poszczególnych traktach europejskich, aż do Traktatu Lizbońskiego.

6. Przedstawienie zagadnienia wolności religijnej na gruncie Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r., Deklaracji Praw Podstawowych Parlamentu Europejskiego z 1989 r., Karty Praw Podstawowych z 2000 r., w dyrektywach i rozporządzeniach wydawanych przez organy Unii Europejskiej.

7. Omówienie problematyki stosunku kościołów i związków wyznaniowych (Kościoła katolickiego, Kościoła prawosławnego, Kościołów ewangelickich, Muzułmańskiego Zwiazku Religijnego) do zjawiska integracji Europejskiej.

8. Omówienie zagadnienia stosunku państwa do podmiotów wyznaniowych w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

9. Przedstawienie problematyki działalności podmiotów wyznaniowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej jako podmiotów prowadzących działalność gospodarczą działających w obrębie Rynku Wewnętrznego.

Uwagi:

Wykład kończy się egzaminem testowym jednokrotnego wyboru, składającym się z 30 pytań.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków https://www.uj.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 usosweb12c